Monday, January 30, 2023

The under-the-radar health provisions in the massive government funding bill

Related posts


Komentoni

Miremengjes! Cila është historia (ose tregimet) më e mirë shëndetësore që keni lexuar këtë vit? 📰 Do të donim kontributin tuaj. Dërgoni të preferuarat tuaja në rachel.roubein@washpost.com.

Edicioni i sotëm: Shtëpitë e pleqve janë në rrezik të më shumë vdekjeve nga Covid në mes të përdorimit të vonuar të injektimit të ri përforcues. Të Administrata e Zbatimit të Drogës kapi mjaftueshëm fentanil këtë vit për të vrarë të gjithë në SHBA Por së pari…

Këtu janë dispozitat shëndetësore në faturën e shpenzimeve që mund të keni humbur

Paketa gjithëpërfshirëse e shpenzimeve të Capitol Hill është e mbushur me masa të reja shëndetësore, nga financimi afatgjatë për Shërbimi Shëndetësor Indian për të rritur dollarët për linjën e re telefonike të krizës së shëndetit mendor 988.

Masivet Faturë 4155 faqesh pritet të dërgohet në Presidenti Bidentavolina e tij deri në fund të javës, ku një sërë dispozitash të politikave shëndetësore të mëdha dhe të vogla janë vendosur të bëhen ligj.

Ende po e lexoni projektligjin? Ne ju kemi mbuluar sot me disa nga dispozitat nën radar – dhe detaje mbi disa masa që nuk arritën.

Financim më i qëndrueshëm i IHS: Grupet vendase amerikane dhe aleatët e tyre në kongres ngritën ndoshta përpjekjen e tyre më të madhe për të shtyrë Kongresin që të sigurojë më shumë siguri financimi për agjencinë federale të shëndetësisë që ndihmon në shërbimin e përafërt 2.6 milionë Indianët e Amerikës dhe vendasit e Alaskës.

  • Përpjekjet e tyre dhanë rezultat. Për herë të parë, Shërbimi Shëndetësor Indian tani do të marrë atë që quhet përvetësim paraprak. Kjo do të thotë se paketa omnibus do të përfshijë gjithashtu fonde për Viti fiskal 2024, kështu që agjencia nuk i nënshtrohet një mase financimi të përkohshëm kur Kongresi pothuajse me siguri nuk arrin të miratojë një buxhet tjetër përpara 30 shtatorit.

Një nxitje për 988: Linja telefonike mbarëkombëtare për urgjencat e shëndetit mendor është vendosur gati të bëhet 502 milionë dollarë – që është pothuajse një 400 milionë dollarë rritje. Gjatë verës, linja telefonike kaloi në një numër të ri, të lehtë për t’u përdorur, 988 dhe qëllimi përfundimtar është të jesh në gjendje të dërgosh menjëherë ekipe të lëvizshme të krizës tek kushdo që ka nevojë, pavarësisht se ku jetojnë.

Refuzimi i heqjes dorë nga X: Legjislacioni synon ta bëjë më të lehtë për ofruesit që të përshkruajnë buprenorfinën për të trajtuar varësinë nga opioidet. Ofruesve u është dashur të marrin një heqje dorë të veçantë nga Administrata e Zbatimit të Drogës për të përshkruar ilaçin, një kërkesë ofruesit argumentojnë ngadalëson reagimin e tyre ndaj epidemisë së opioideve. Fatura e shpenzimeve të qeverisë do t’i lejonte ofruesit e regjistruar në DEA të përshkruajnë ose të shpërndajnë ilaçin për çrregullimin e përdorimit të opioideve pa marrë leje të veçantë.

Goditja e miratimeve të përshpejtuara: Administrata e Ushqimit dhe Barnave do të ketë një mbikëqyrje të shtuar mbi barnat e miratuara sipas një procesi të përshpejtuar, si p.sh. lejimi i agjencisë që të kërkojë që studimet pas-aprovimit të jenë duke u zhvilluar tashmë kur një ilaç të marrë dritën jeshile. Masa të tjera përfshijnë krijimin e një këshilli brenda agjencisë për të siguruar që rruga të përdoret siç duhet.

  • Procesi i gjurmuar i shpejtë i FDA-së ka për qëllim të përshpejtojë disponueshmërinë e barnave që trajtojnë kushte serioze që kanë nevojë për më shumë trajtime. Por programi i miratimit të përshpejtuar ka vihen nën vëzhgim vitet e fundit me ligjvënës, ekspertë dhe edhe zyrtarë të lartë të FDA-së duke thënë se duan të reformojnë programin.

Mbulimi i pilulave për Covid-19: Paketa duket se mbyll një vrimë të madhe në mbulim për Paxlovid, pilula që ka rezultuar efektive në parandalimin e shtrimit në spital dhe vdekjes midis të moshuarve. Legjislacioni do të lejonte përfitimin vullnetar të barnave me recetë të Medicare për të mbuluar barnat antivirale orale edhe nëse ato janë nën autorizimin e përdorimit të urgjencës. Kjo vjen pasi qeveria federale është gati të ndalojë së paguari për ilaçet disa herë vitin e ardhshëm, duke i kthyer barnat në tregun tregtar.

Një drejtor i CDC i konfirmuar nga Senati: Ne e përmendëm këtë dje, por është një ndryshim mjaft i madh. Senati konfirmon drejtuesit e agjencive të shquara shëndetësore, por jo drejtorin e Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve – të paktën deri tani. Legjislacioni dypartiak nga Sens. Patty Murray (D-Wash.) dhe Richard Burr (RN.C.) që synon trajtimin e pandemive të ardhshme përfshinte një kërkesë që dhoma të konfirmojë drejtorin e CDC, dhe një masë e tillë është përfshirë në projektligjin e ri të shpenzimeve. Mandati do të niste më 20 janar 2025, që duket se do të jetë rreth inaugurimit të ardhshëm presidencial.

  • “NIH [and] të gjitha agjencitë e tjera kryesore janë konfirmuar nga Senati, kjo ishte diçka për të cilën senatori Burr punoi shumë”, tha Murray, i cili gjithashtu mbështeti ndryshimin.

Hannah Recht, Kaiser Health News:

Asnjë rritje në fondet e Titullit X: Programi federal i planifikimit familjar, i njohur si Titulli X, mori financim të sheshtë e përafërsisht 286 milionë dollarë kete vit. Programi drejton grante për kontrollin e lindjes, shëndetin riprodhues dhe shërbimet parandaluese për gratë me të ardhura të ulëta – dhe grupet e të drejtave të shëndetit riprodhues dhe të abortit kishin argumentuar se nevojiteshin më shumë fonde në periudhën pas-Kaprolli epokës.

Harrojeni ndihmën e re pandemike: Kongresi kundërshtoi përsëri kërkesën e Shtëpisë së Bardhë për dollarë të rinj për të luftuar koronavirusin. Muajin e kaluar, zyrtarët e administratës Biden u kërkuan ligjvënësve për të miratuar rreth 9.25 miliardë dollarë në fondet e urgjencës për të ndihmuar në sigurimin e aksesit në vaksina dhe trajtime duke mbështetur kërkimet e reja për Covid-in e gjatë.

Beteja për më shumë fonde ka vazhduar që nga pranvera, dhe republikanët kanë vazhduar refuzoi të lëvizteme një ndihmës të GOP të Senatit që i tha The Health 202 se ata duan shpjegime të mëtejshme se si qeveria federale ka shpenzuar miliarda të alokuara më parë për përgjigjen e saj pandemike.

Shtëpitë e të moshuarve në rrezik nga një valë tjetër Covid mes vaksinimeve të vonuara

Sipas të dhënat e mbledhura nga CDC.

Shkalla e vonuar e vaksinimit kanë ripërtërirë frikën rreth një dimri vdekjeprurës për të moshuarit, me më shumë se 300 Banorët e shtëpive të të moshuarve që vdesin së fundmi nga koronavirusi në javë, The Post’s Christopher Rowland raporton. Shkalla aktuale e vdekjeve nuk është afër asaj që ishte në vitin 2020, megjithëse vjen mes një rritjeje të pritshme të rasteve pasi njerëzit mblidhen për pushime dhe lëvizin brenda gjatë motit të dimrit.

“Ne sigurisht që presim të shohim një rritje të vdekjeve në banorët e shtëpive të pleqve në muajt e ardhshëm, sepse kjo është ajo që kemi parë historikisht, veçanërisht duke pasur parasysh se sa e ulët është shkalla e marrjes së përforcuesit më të fundit.” Priya Chidambaramanalist i lartë i politikave në Fondacioni i Familjes Kaiseri tha Christopher.

Në total, më shumë se 163,000 Banorët dhe stafi i shtëpive të të moshuarve kanë vdekur nga koronavirusi. Shumë prej tyre vdiqën gjatë vitit të parë të pandemisë.

Përgjigja e Shtëpisë së Bardhë: Administrata Biden njoftoi një seri direktivash javën e kaluar në pritje të një dimri potencialisht vdekjeprurës.

  • Stafi i shtëpisë së pleqve tani ka të drejtë të administrojë vaksinat e koronavirusit.
  • Administrata po u kërkon guvernatorëve të bëjnë më shumë për të rritur numrin e banorëve dhe stafit të vaksinuar, veçanërisht në shtetet me marrje të ulët.
  • Gjithashtu po i shtyn spitalet që të ofrojnë vaksina kundër koronavirusit për pacientët përpara se të shkarkohen në një shtëpi pleqsh.

Në foltoren e Senatit dje…

Sen. Tammy Duckworth (D-Ill.) u përpoq të nxirrte me pëlqim unanim legjislacionin e saj të ri që synon kodifikimin e aksesit në trajtimin e fertilitetit, siç është fekondimi in vitro, mes peizazhit të turbullt të politikës riprodhuese.

Lëvizja u bllokua me shpejtësi nga senatori Cindy Hyde-Smith (R-Miss.). Kërkesat unanime të pëlqimit përdoren shpesh për të dërguar një mesazh mbi legjislacionin që nuk ka vota, dhe demokratët kanë përdorur mjetin për të tërhequr vëmendjen ndaj legjislacionit për të mbrojtur të drejtat riprodhuese dhe të abortit në një periudhë post-Kaprolli epokës. Për shembull: gjatë verës, demokratët u përpoqën të nxirrnin një projekt-ligj mbi liria për të udhëtuar nëpër linjat shtetërore për të marrë një abort, një manovër procedurale që republikanët e kundërshtuan.

DEA kap mjaftueshëm fentanil për të vrarë çdo person në SHBA në vitin 2022

Administrata e Zbatimit të Drogës ka sekuestroi më shumë se 379 milionë Doza potencialisht vdekjeprurëse të fentanilit këtë vit, të mjaftueshme për të “vrarë çdo amerikan”, tha administratori i agjencisë.

“Këto konfiskime – doza të mjaftueshme vdekjeprurëse të fentanilit për të vrarë çdo amerikan – pasqyrojnë angazhimin e palëkundur të DEA për të mbrojtur amerikanët dhe për të shpëtuar jetë, duke ndjekur me këmbëngulje ata që janë përgjegjës për trafikimin e fentanilit në të gjithë Shtetet e Bashkuara.” Anne Milgram thuhet në një deklaratë.

Me shume se 107,000 amerikanë vdiq nga mbidoza e drogës në vitin 2021, dhe fentanili – një opioid i fuqishëm sintetik – është një nxitës kryesor i vdekjeve në mbarë vendin.

Por numrat e konfiskimeve nuk pasqyrojnë vëllimin e sekuestruar nga Doganat dhe Mbrojtja Kufitare e SHBA përgjatë kufirit jugor, The Post’s Nick Miroff raporton. Autoritetet e BKP-së kanë sekuestruar më shumë se 14,000 paund e fentanilit gjatë vitit fiskal që përfundoi më 30 shtator.

Megjithatë, ata vlerësojnë se vetëm po kapin 5 deri në 10 për qind të fentanilit të paligjshëm që kalon kufirin.

Tani në dispozicion: Të dhënat e pronësisë për mijëra spitale

Administrata Biden u lirua një fletëllogaritëse masive dje me informacionin e pronësisë mbi spitalet e certifikuara të vendit nga Medicare, Statistikat raporton.

Deponimi i të dhënave përfshin detaje për më shumë se 7000 spitale, të tilla si nëse një individ apo një organizatë zotëron objektin. Mund të jetë e vështirë të mësohet kur kapitali privat blen në një spital. Kjo vjen pasi rriten shqetësimet për pronësinë private të spitaleve, të cilat mund të kenë implikime në kosto dhe cilësi, tha Stat. Tara Bannow shkruan.

Detajet: Qendrat për Shërbimet Medicare dhe Medicaid planifikon të përditësojë tabelën e të dhënave të pronësisë çdo muaj. Ai përfshin informacione si emri i organizatës, lloji, adresa, detaje për secilin pronar dhe më shumë.

Informacioni mund të jetë më i dobishëm për studiuesit sesa konsumatorët – të paktën në fillim. Një ekspert, i cili shikoi shpejt përmes fletëllogaritjes, vlerësoi se kërkuesit do të duhet të krehin informacionin dhe ta paraqesin atë në një mënyrë që konsumatori mesatar mund ta kuptojë. Kjo do të thotë se ndarja e pronësisë së spitaleve nuk ishte menjëherë e qartë.

Fillimisht erdhi një stuhi virale. Tani, ne kemi superinfeksione të çuditshme. (Nga Ariana Eunjung Cha l The Washington Post)

Shumë spitale marrin zbritje të mëdha të barnave. Kjo nuk do të thotë rënie për pacientët. (Nga Anna Wilde Mathews, Paul Overberg, Joseph Walker dhe Tom McGinty l Wall Street Journal)

Trajtimet e diabetit po përmirësohen. Pabarazitë racore janë më të gjera se kurrë. (Nga Elaine Chen l Stat)

Planned Parenthood fillon abortet e telemjekësisë në Kansas (Nga John Hanna l Associated Press)

Faleminderit per leximin! Shihemi nesër.

Source link

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RECOMMENDED NEWS

FOLLOW US

BROWSE BY CATEGORIES

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.