Monkeypox is a new public health challenge for President Biden

Related posts


Komentoni

Mirëmëngjes dhe të mërkurë të lumtur! Studiuesi i Your Health 202 McKenzie është rikthyer sërish duke shkruar topin e buletinit të sotëm.

Edicioni i sotëm: Administrata Biden vlerëson se do t’i duhet gati 7 miliardë dollarë për të luftuar linë e majmunëve. Një zyrtar në Zyrën e Shkencës të Qendrës për Produktet e Duhanit të FDA po shkon drejt një gjiganti të duhanit. Por së pari…

Lija e majmunëve është një sfidë – por vështirë se është Covid-19

Pas dy vjetësh të një pandemie vdekjeprurëse që vrau më shumë se një milion amerikanë, nuk është për t’u habitur që titujt e lisë së majmunëve po shkaktojnë frikë tek disa amerikanë.

Po, rastet po rriten shpejt në të gjithë vendin. Megjithatë, ky shpërthim i fundit i sëmundjes infektive është shumë i ndryshëm nga koronavirusi në mënyra kryesore.

Deri më tani, virusi është infektuar pothuajse 3600 amerikanë, dhe rastet janë përqendruar në masë të madhe tek meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj. Ekspertët thonë se nuk është përhapur përmes ajrit, por përmes kontaktit të zgjatur dhe të ngushtë me një person të infektuar (kështu që ju nuk do të merrni lisë majmuni nga dikush në dyqan ushqimor). Simptomat e lisë së majmunit përfshijnë ethe, të dridhura dhe një skuqje që mund të duket si puçrra ose flluska. Sëmundja zakonisht zgjat dy deri në katër javë. Askush nuk ka vdekur ende nga sëmundja në Shtetet e Bashkuara dhe një vaksinë është në dispozicion.

Dhe, ndryshe nga Covid-19, lija e majmunëve ka ekzistuar prej dekadash. Republika Demokratike e Kongos regjistroi rastin e parë të lisë së majmunit në vitin 1970, dhe që atëherë është bërë endemike në rreth 10 vende në Afrikën Qendrore dhe Perëndimore. Studiuesit nuk janë të qartë pse virusi duket se ka marrë avull tani dhe studimet janë duke u zhvilluar për të përcaktuar epidemiologjinë e tij dhe modelet e transmetimit.

Megjithatë, administrata Biden është nën presion për të bërë më shumë për të ndaluar përhapjen e lisë së majmunëve – dhe tashmë ka pasur disa flubs pergjate rruges.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka nuk ka të dhëna se kush është vaksinuar. Mjekët ishin ankuar për përballje shkresa e frikshme. CDC shkurtimisht rekomandohet që udhëtarët të mbajnë maska, pastaj e tërhoqi shpejt udhëzimin.

Në javët e fundit, administrata ka ndërmarrë hapa për të zgjeruar testimin dhe aksesin e vaksinave për të frenuar shpërthimin – dhe po peshon nëse do ta shpallë virusin një emergjenca e shëndetit publik. Ajo i ka vlerësuar privatisht Kongresit se qeveria federale mund të kenë nevojë gati 7 miliardë dollarë për të ngritur një përgjigje të fortë ndaj shpërthimit rekord.

Për të mësuar më shumë rreth lisë së majmunit ndërsa rastet rriten në të gjithë vendin, The Health 202 iu drejtua Fenit Nirappili cili ka mbuluar shpërthimin për The Post.

Shëndeti 202: Mijëra vaksina kundër lisë së majmunëve u janë shpërndarë zyrtarëve shëndetësorë shtetërorë dhe lokalë në mbarë vendin. Si po shkojnë deri tani fushatat e vaksinimit?

Fenit: Në ditët e para të shpërthimit, autoritetet shëndetësore po jepnin vaksina vetëm për kontaktet e konfirmuara ose të mundshme të pacientëve me lisë majmuni. Tani, ndërsa qeveria federale ofron më shumë doza, ne po shohim që disa lokalitete zgjerojnë pranueshmërinë dhe është vërtet e pabarabartë në të gjithë vendin.

Po shihni një krizë klasike të ofertës dhe kërkesës. Dhe ndërsa institucionet vendosin se si të shpërndajnë grupet e tyre fillestare të vaksinave, do të shihni gjithashtu shqetësime për barazinë. Për shembull, nëse keni një sistem regjistrimi në internet, a jeni duke favorizuar ata që kanë fleksibilitetin për të lënë punën në mes të ditës dhe që janë më të lidhur në mënyrë dixhitale?

Rastet e lisë së majmunëve në të gjithë Shtetet e Bashkuara

Shëndeti 202: Deri në këtë pikë, rastet e lisë së majmunëve kanë prekur kryesisht komunitetet homoseksuale dhe biseksuale. Si mund të sigurojnë zyrtarët që ata më të rrezikuarit po marrin burimet që u nevojiten pa e stigmatizuar sëmundjen?

Fenit: Kjo është sfida e madhe për shëndetin publik. Ky shpërthim është i përqendruar tek meshkujt që bëjnë seks me meshkuj. Meshkujt që bëjnë seks me burra nuk janë të vetmit të ndjeshëm ndaj lisë së majmunëve dhe kjo nuk përhapet vetëm nga seksi. Por autoritetet shëndetësore dhe ofruesit e kujdesit shëndetësor me të cilët flas thonë ne duhet të pranojmë realitetin kur kemi prioritet se kush merr burime të kufizuara si vaksinat.

Pra, mesazhet delikate janë thelbësore. Tregojuni popullatës në rrezik se ata përballen me rrezik më të lartë, por kujtojini publikut të gjerë se ata nuk janë të imunizuar ndaj këtij kërcënimi viral në rritje dhe se kjo nuk është një “sëmundje homoseksuale” dhe se kjo nuk është diçka që ju e kontraktoni duke qenë thjesht rreth homoseksualëve. .

Shëndeti 202: Disa zyrtarë të shëndetit publik kanë paralajmëruar se dritarja për të kontrolluar linë e majmunëve po mbyllet. Si do të dukej virusi që bëhet endemik këtu në SHBA?

Fenit: Ekspertët me të cilët flas nuk presin diçka si koronavirusi ku miliona po sëmuren pa një fund të vërtetë. … Një paralajmërim i rëndësishëm: Ne ende po mësojmë më shumë për këtë shpërthim të fundit dhe është e mundur që diçka të ketë ndryshuar në lidhje me transmetimin.

Nëse lija e majmunëve bëhet endemike, mund të jetë si një mori virusesh të tjerë të rrallë ku shohim qindra ose mijëra raste në vit me grupime të vogla, por jo domosdoshmërisht një shpërthim kombëtar i përhapur, veçanërisht kur më shumë njerëz vaksinohen dhe familjarizohen me virusin dhe simptomat e saj.

Tom Frieden, drejtori i CDC e kohës së Obamës:

Recetat e Shtëpisë së Bardhë

SHBA mund të ketë nevojë për 7 miliardë dollarë për t’iu përgjigjur lisë së majmunëve, vlerësojnë zyrtarët Biden

Administrata e Bidenit vlerësohet privatisht në Kongres që mund të ketë nevojë gati 7 miliardë dollarë për të krijuar një përgjigje ndaj lisë së majmunëve që përputhet me “sferën dhe urgjencën e situatës aktuale”, The Post’s Dhe Diamanti dhe Toni Rom lugë.

Vlerësimi i financimit nuk është një kërkesë zyrtare për Kongresin. Por përkundrazi, detajet e përfshira në një memo – të marra nga kolegët tanë – pasqyrojnë diskutimet e hershme midis ligjvënësve demokratë dhe Shtëpisë së Bardhë.

Në memorandum, zyrtarët detajuan tre skenarë të ndryshëm financimi. Shuma më e madhe – 6.9 miliardë dollarë – do të shkonte drejt prodhimit të vaksinave në Shtetet e Bashkuara. Qeveria federale gjithashtu mund të sigurojë 19 milionë doza të reja të vaksinës për linë e majmunit, plotësohen 4 milionë doza për përpjekjet e gatishmërisë ndaj lisë dhe më shumë.

Zyrtarët shëndetësorë vlerësuan gjithashtu se çfarë është një opsion i dytë “mesatar”. 2.2 miliardë dollarë në financim mund të bëjë, si dhe një opsion më modest të 500 milionë dollarë.

Ndërkohë … administrata Biden gjithashtu bëri thirrje për aq sa 31.4 miliardë dollarë në fondet e reja për të luftuar koronavirusin, pasi ndihma shtesë pandemike ka munguar në Kodër për muaj të tërë.

Zyrtari kryesor federal i duhanit shkon drejt gjigantit të duhanit

Matt Holman – i cili shërbeu në Administrata e Ushqimit dhe Barnavezyra e duhanit – po largohet menjëherë për t’u drejtuar Philip Morris Internationalnjë kompani e madhe duhani.

Holman ka punuar në FDA për më shumë se 20 vjet dhe ka shërbyer si kreu i Qendrës për Produktet e Duhanit. Zyra e Shkencës që nga viti 2017. Ai u tërhoq, “në përputhje me politikat e etikës së agjencisë”, nga puna e tij ndërsa po ndiqte punë jashtë qeverisë, drejtor i CTP Brian King i shkroi në një email stafit, për kolegun tonë Laurie McGinley.

Një zëdhënës i FDA-së nuk iu përgjigj në mënyrë specifike një pyetjeje se kur filloi përjashtimi, duke vënë në dukje se letra e King thoshte se Holman ishte përjashtuar që përpara se King të fillonte të punonte në CTP këtë muaj. Ai është përjashtuar nga vendimmarrja rregullatore në lidhje me duhanin, shkroi zëdhënësi.

Kur u pyet për koment nga The Health 202, Sen. Dik Durbin (D-Ill.) – një kritik i punës së duhanit të FDA-së dhe që nuk e kishte dëgjuar ende lajmin – tha: “Ha. Ju nuk mund ta shpikni këtë, apo jo?”

CMS nxjerr planin që synon përmirësimin e shëndetit të nënës

Qendrat për Shërbimet Medicare dhe Medicaid zbuloi atë Plani i Veprimit për Kujdesin e Maternitetit për të zbatuar planin e administratës Biden për adresimin e krizës së shëndetit të nënës, të publikuar në fillim të këtij viti. Agjencia gjithashtu miratoi zgjatjen e kujdesit pas lindjes deri në 19,000 njerëz në të gjithë Connecticut, Kansas dhe Massachusetts, të cilët tani do të kenë akses në mbulimin e Programit të Sigurimeve Shëndetësore të Medicaid dhe Fëmijëve për një vit të plotë – në vend të vetëm 60 ditësh – pas shtatzënisë.

FDA pranon të rishikojë terapinë e Biogen ALS

Në një lëvizje befasuese, FDA pranoi një trajtim për një formë të rrallë të ALS të zhvilluar nga Biogjen për shqyrtim. Të shpallje nga kompania e bioteknologjisë vjen muaj pas droga nuk ia arriti qëllimit e një studimi në fazën e vonë, Reuters raporton. Ilaçi, i quajtur tofersen, do t’i nënshtrohet një rishikimi prioritar me një vendim nga rregullatorët federalë që pritet deri më 25 janar. Nëse miratohet, ilaçi do të jetë i pari i këtij lloji që trajton një shkak gjenetik të ALS.

Teva bie dakord për një shlyerje paraprake prej 4,25 miliardë dollarësh për opioidet

Prodhuesi izraelit i drogës ra dakord me propozimin 4.25 miliardë dollarë për të zgjidhur mijëra padi nga shtete, juridiksione të tjera dhe së pari për një zgjidhje kombëtare, fise vendase amerikane, mbi akuzat për rolin e saj në epideminë e opioideve, kolegu ynë Meryl Kornfield raporton.

Një marrëveshje e tillë do t’i jepte fund një beteje të stërzgjatur ligjore Teva Pharmaceuticals, ndërsa qytetet dhe qarqet argumentuan se kompania mashtronte mjekët në lidhje me produktet e saj të varur nga fentanil për pacientët me kancer. Marrëveshja nuk përfshin një pranim të keqbërjes dhe kompania ka mohuar akuzat e ngritura gjatë padisë.

Nëse finalizohej, Teva do të paguante përafërsisht 3 miliardë dollarë në para të gatshme dhe 1.2 miliardë dollarë në dhurimet e drogës kundër mbidozës Narcan mbi 13 vjet. Rreth 100 milionë dollarë do të shkonte në fise.

Shkencëtarët nxisin argumentin se koronavirusi erdhi nga tregu i Wuhan

Pandemia e koronavirusit filloi të paktën në dy përhapje virale – por mund të jetë deri në dy duzina – nga kafshë të gjalla të shitura dhe të thera në fund të vitit 2019 në tregun e ushqimeve të detit Huanan në Wuhan, Kinë, sipas dy letra botuar dje në revistë Shkenca.

Origjina natyrore e virusit ka qenë prej kohësh teoria e favorizuar midis shkencëtarëve, sepse shumica e pandemive kanë filluar në atë mënyrë, por publikimi i punimeve të rishikuara nga kolegët nuk ka gjasa të shtypë debat në vazhdim nëse virusi doli nga një laborator kinez, kolegu ynë Joel Achenbach shkruan.

Ndërsa shumë pyetje mbeten pa përgjigje, autorët e studimit argumentojnë se linja të shumta provash – duke përfshirë grumbullimin e rasteve të hershme të Covid-19 dhe përhapjen e mëvonshme gjeografike – e bëjnë origjinën e tregut jo vetëm një skenar të mundshëm, por të vetmin që i përshtatet të dhënave.

  • Mjeku i Presidentit Biden, Kevin O’Connor i dha atij dritën jeshile dje për të rifilluar ushtrimet fizike pasi simptomat e tij nga Covid-19 janë “zgjidhur pothuajse plotësisht” pas përfundimit të kursit të plotë pesë-ditor të trajtimit antiviral Paxlovid.
  • Karolina e Jugut mund të vazhdojë të zbatohet ndalimi i tij për abort pas zbulimit të aktivitetit kardiak të fetusit, rreth gjashtë javë të shtatzënisë, pasi një gjykatës refuzoi dje një kërkesë për ta bllokuar përkohësisht atë ndërsa Gjykata e Lartë e shtetit shqyrton një çështje duke sfiduar ligjinsipas Associated Press.
  • Numërimi mbrapsht 30-ditor në Teksas për shkaktimin e ndalimit të abortit filloi zyrtarisht dje, pas asaj të Gjykatës së Lartë vendim në qershor që u përmbys Roe kundër Wade. Teksasi tashmë ka kufizime të abortit në libër, the Lajmet e mëngjesit të Dallas raporton.

‘Çfarë mund të bëjmë ne?’: Lobistët farmaceutikë përballen me provën e tyre më të madhe në një dekadë, ndërsa demokratët fusin drejt një votimi për çmimin e barnave (Nga Rachel Cohrs | Statistikat)

Infeksionet virale dhe varianti i gjeneve janë të lidhura me rastet e hepatitit të fëmijëve (nga Emily Anthes | New York Times)

Studentët e mjekësisë dalin nga mesi i ceremonisë për të protestuar ndaj pikëpamjeve të folësit kundër abortit (Nga María Luisa Paúl | Washington Post)

Faleminderit per leximin! Shihemi nesër.

Source link

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

4 × five =

RECOMMENDED NEWS

FOLLOW US

BROWSE BY CATEGORIES

BROWSE BY TOPICS

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.