Democrats’ economic package, by the health-care numbers

Related posts


Koment

Mirëmëngjes dhe gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Maceve me vonesë për të gjithë ata që festuan. Këtu është vajza jonë e ëmbël, që ndonjëherë i pëlqen të më sulmojë këmbët. Keni foto ose këshilla të maceve? Dërgojini në rachel.roubein@washpost.com.

Edicioni i sotëm: Zyrtarët e administratës së Bidenit janë planifikuar të shpallin një plan të ri për të zgjatur furnizimin e kufizuar të vaksinës së lisë së majmunit. Brenda një vendimi kyç që mori Presidenti Biden, i cili në fund i ndihmoi senatorët të krijonin një marrëveshje pajtimi. Por së pari…

1.5 milion të moshuar, 3.3 milion diabetikë, 13 milion të regjistruar në Obamacare

Demokratët e Kongresit po përgatiten për të miratuar paketën më të rëndësishme të kujdesit shëndetësor në më shumë se një dekadë, që përbën një fitore të madhe për Presidenti Biden, i cili e ka bërë trajtimin e kostove të larta të kujdesit në qendër të agjendës së tij të brendshme.

Nëse nënshkruhet në ligj, paketa e shpenzimeve e vonuar prej kohësh e partisë do të parandalonte rritje të mëdha në çmimin që disa njerëz paguajnë për sigurimin shëndetësor; kufizoni kostot e barnave të të moshuarve në 2000 dollarë në vit; dhe kapak insulinë me 35 dollarë në muaj për amerikanët diabetikë të regjistruar në Medicare.

“Kur uleni në atë tavolinë kuzhine në fund të muajit, do të jeni në gjendje të paguani shumë më tepër fatura sepse po paguani më pak në faturat mjekësore”, u tha Biden gazetarëve dje.

Këtu në The Health 202, ne jemi fokusuar në rrugën e trazuar politike të legjislacionit. Sot po ju sjellim një duken sipas numrave në ndikimin konsumator të faturës.

Kjo është se sa njerëz të regjistruar në Medicare mund të shohin që kostot e tyre vjetore nga xhepi për mjekim të ulen ndjeshëm, veçanërisht ata që marrin ilaçe të kushtueshme për sëmundje si kanceri ose skleroza e shumëfishtë.

Paketa ekonomike e demokratëve imponon a Kufiri 2000 dollarë në vit se sa paguajnë ata që janë regjistruar në përfitimin vullnetar të barnave me recetë të Medicare për medikamente duke filluar nga viti 2025. Rreth 1.4 milionë të moshuarit dhe ata me aftësi të kufizuara shpenzuan 2,000 dollarë ose më shumë për drogë në 2020, sipas Fondacioni i Familjes Kaiser. Por kjo është ndoshta një nënllogaritje, pasi vlerësimi nuk ka marrë parasysh rritjet e pritshme në kostot mesatare nga xhepi në vitet e fundit ose të ardhshme.

Një pjesë qendrore e projektligjit të demokratëve: Lejimi i Medicare për të negociuar çmimin e barnave me recetë për herë të parë. Qeveria do të fillonte negociatat për çmimin e 10 barna deri në vitin 2026me atë numër duke u rritur deri në 20 medikamente deri në vitin 2029.

Por sa përfitues të Medicare do të ndihmojë politika? Dhe sa do të kursejnë të moshuarit? Nuk është ende e qartë. Përgjigjet e këtyre pyetjeve do të varen nga ato barna që do të negociohen dhe nga reduktimet e çmimeve që do të arrijë qeveria.

“Është e vështirë të thuhet me siguri se cilat barna do të negociohen ose cili do të jetë niveli i kursimeve për pacientët që marrin ato barna,” tha. Tricia Neuman, nënkryetar i lartë në KFF. “Por për pacientët që i marrin ato barna, do të ketë kursime që do të vijnë duke filluar nga viti 2026.”

3.3 milionë pacientë me diabet

Paketa ekonomike krijon një 35 dollarë kapak mujor mbi çmimin e insulinës për pacientët në Medicare – një politikë që do të ndikojë rreth 3.3 milionë njerëz.

Numri i amerikanëve me Medicare që përdorin insulinë është dyfishuar në vitet e fundit, nga 1.6 milionë në vitin 2007 deri 3.3 milionë në vitin 2020. Shumë të moshuar shpenzojnë mesatarisht 54 dollarë për recetë në të gjitha produktet e insulinës, që do të thotë se shumë do të shohin kosto më të ulëta me kufirin e ri. (Lexoni timin zhytje e thellë në insulinë me Rachel Pannett këtu.)

13 milionë të regjistruar në Obamacare

Nëse paketa kalon, demokratët do të shmangin rritjen e primeve shëndetësore për rreth 13 milionë Amerikanët që blejnë mbulim përmes shkëmbimeve të Aktit të Kujdesit të Përballueshëm.

Vitin e kaluar, ligjvënësit përfshinë ndihmë të shtuar financiare për të regjistruarit në Obamacare në paketën e tyre të ndihmës për koronavirusin – një politikë e vendosur të skadojë në fund të këtij viti. Por ligji i partisë për shëndetin dhe klimën zgjat kreditimin e taksave të përforcuara deri në vitin 2025.

Kostot e kujdesit shëndetësor do të rriteshin ndjeshëm pa atë ndihmë dhe demokratët donin të shmangnin spektrin e rritjes së çmimeve të shëndetit javë përpara afatit të mesëm. Këtu është çfarë ndikimi do të ishte nëse demokratët nuk do të siguronin një marrëveshje për një zgjatje (ose nëse legjislacioni nuk miratohet përfundimisht), sipas Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore:

 • Rreth 3 milion njerëz potencialisht do të ishte bërë i pasiguruar.
 • Gati 9 milionë amerikanë duke qëndruar në bursa mund të kishte humbur qindra dollarë në ndihmë financiare në vit.
 • Rreth 1.5 milion mund të ketë humbur plotësisht kreditë tatimore, por ka mbetur e siguruar.

Për më shumë informacion, shikoni historinë tonë të publikuar këtë mëngjes.

Furnizimi i kufizuar i vaksinës kundër lisë së majmunit do të shtrihet sipas planit të FDA

Në përgjim sot: Zyrtarët e administratës Biden janë vendosur për të shpallur një strategji e re për të ndarë dozat e vaksinës së lisë së majmunit me shpresën për të vaksinuar deri në pesë herë më shumë njerëz kundër virusit duke e shtrirë furnizimin e kufizuar, kolegu ynë Dhe Diamanti raporton.

Strategjia, e përshkruar fillimisht publikisht nga Komisioneri i Administratës së Ushqimit dhe Barnave Robert Califf javen e shkuardo të ndryshonte mënyrën e administrimit të vaksinave duke maksimizuar ende reagimin imunitar të krijuar nga vaksina.

Ndryshimi i planifikuar në dozimin e vaksinës do të ishte një eksperiment në shkallë të gjerë, në kohë reale, ndërsa zyrtarët përpiqen të frenojnë një shpërthim rekord të lisë së majmunëve. Ndërsa Califf ka theksuar se qasja nuk do të rrezikonte sigurinë, ndryshimi nuk është pa rrezik.

 • Njerëzit që marrin versionin e zbërthyer të vaksinës, i cili synohet si një regjim me dy doza, mund të përfundojë duke pasur nevojë për injeksione shtesë nëse plani çon në një nivel të pamjaftueshëm mbrojtjeje kundër virusit.
 • Zyrtarët lokalë gjithashtu mund të kenë vështirësi për të zbatuar strategjinë e re, të cilat mund të kërkojnë trajnime dhe furnizime shtesë.

Për të ndryshuar mënyrën e administrimit të injektimit, Sekretari i HHS Xavier Becerra do të duhej të lëshonte një deklaratë të dytë mbi shpërthimin që do të lejonte “përdorimin urgjent” të vaksinave ekzistuese për të ndryshuar mënyrën e administrimit të vaksinave.

Recetat e Shtëpisë së Bardhë

Brenda brezit të nxehtë të Bidenit, nga buzë pishinës deri në Kapitol

Presidenti Biden është në një seri fitoresh.

Miratimi i paketës ekonomike të demokratëve nga Senati mbuloi një shtrirje tre-javore të fitoreve politike për presidentin, një fitore befasuese që u fitua pjesërisht për shkak të vendimit të tij për të largohet nga bisedaThe Post’s Jasmin Abutaleb dhe Tyler Pager shkruaj.

Kthimi në projektligjin e buxhetit ishte rezultat i një vendimi presidencial për t’i lënë senatorët të negociojnë mes tyre, në vend që Biden të luante një rol udhëheqës. Pasi negociatat u shkatërruan me Sen. Joe Manchin III (DW.Va.) në dhjetor, Biden i udhëzoi stafit të tij që të mos zbulonte detajet e asnjë ndërveprimesh me anëtarët e Kongresit për ta hequr veten nga tabloja publike.

Por në orët para se Akti i Reduktimit të Inflacionit të dukej gati për të kaluar në Senat, Biden nuk po i linte asgjë fatit. Ai u ul buzë pishinës në Shtëpinë e Bardhë të shtunën duke telefonuar Sensit Demokratik. Mark R. Warner (Va.), Amy Klobuchar (Nga.) dhe Tina Smith (Minn.), ndër të tjera. Ndërsa ligjvënësit punuan përmes një “votimi-a-rama”, Steve Ricchettinjë nga ndihmësit më të afërt të Bidenit dhe shef i stafit të Shtëpisë së Bardhë Ron Klain foli me Biden çdo gjysmë ore.

 • “Një nga mësimet e nxjerra – një mësim i madh i nxjerrë – ishte se të lejosh negociatat me senatorët të dominonin bisedën publike ishte një gabim,” tha Jen Psaki., ish-sekretari i shtypit i Bidenit në Shtëpinë e Bardhë. “Mosmarrëveshjet në lidhje me imtësirat u bënë ajo që konsumoi publiku, në vend se si pjesët e legjislacionit do të ndikonin në jetën e njerëzve.”

Tani, sfida e Bidenit do të jetë të mbajë vrullin lart në mënyrë që të kthejë një presidencë të rrënuar nga vlerësime të ulëta të miratimit dhe kriza të shumta, vërejnë Yasmeen dhe Tyler. Kjo do të thotë të motivosh votuesit demokratë dhe t’i bindësh se këto fitore kanë rëndësi jo vetëm për Biden, por edhe për ta..

Post Roe, disa në GOP bëjnë betejë të vështirë për t’u ofruar familjeve më shumë mbështetje

Ka një koalicion të vogël të konservatorët që shtyjnë të zgjerojnë mbështetjen financiare për familjet tani që të drejtat e abortit nuk janë më të garantuara në mbarë vendin. Por thirrjet e tyre janë duke u përballur kryesisht me zhurmën e zakonshme të kundërshtimit të GOP ndaj shpenzimeve sociale, kolegët tanë Jeff Stein dhe Leigh Ann Caldwell raporti.

 • Republikanët kanë kundërshtuar me forcë ofertat e Biden për të zgjeruar kujdesin ndaj fëmijëve, para kopshtit dhe pushimet familjare me pagesë kombëtare.
 • Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell (R-Ky.) e ka bërë të qartë se pakësimi i aksesit ndaj abortit nuk ka bërë asgjë për të ndryshuar pikëpamjen e tij se programet e reja sociale federale janë të panevojshme.
 • Ndihmësit e GOP dhe analistët konservatorë të politikave thonë se janë skeptikë se vendimi i Gjykatës së Lartë do të prodhojë një ndryshim domethënës në qëndrimin e partisë.

Megjithatë, një pjesë e vogël e ligjvënësve konservatorë po e shtyjnë çështjen. Sensorët republikanë. Mitt Romney (Utah) dhe kornizë bionde (Flandra) janë shfaqur në ballë të betejës së vështirë, me Romney që aktualisht po përgatit legjislacionin për të shkurtuar kontrollet mujore për 250 dollarë për fëmijë për miliona prindër amerikanë.

Ndërkohë, Gjykata e Lartë vendosi rrëzimin Roe kundër Wade ka energjizuar avokatët konservatorë të politikave më bujare familjare. Disa grupe me ndikim kundër abortit dhe fetare, si Susan B. Anthony Pro-Life Americakanë mbështetur propozime si ai i Romney, duke argumentuar se qeveria tani ka një detyrim më të madh për të ofruar mbështetje për familjet.

Kjo vjen pasi demokratët besojnë se rezistenca e republikanëve për të ndryshuar qëndrimin e saj për këtë çështje mund të jetë një përgjegjësi politike për republikanët në nëntor – dhe një mundësi për demokratët.

 • Në rubinet e mërkurë: Komisioni i Rregullave të Dhomës do të takohen për t’u ngritur Aktin e Reduktimit të Inflacionit për debat dhe votim të premten, tonë Posto Politikën Tani raportojnë kolegët.
 • Një grup avokator për studentët paraqiti një peticion federal dje duke i kërkuar agjencisë që mbikëqyr Korpusi i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar për të ndryshuar rregullat e saj për të adresuar dënimet me të cilat përballen punonjësit e kujdesit shëndetësor të cilët shkelin në mënyrë të pavullnetshme kontratat për të ndihmuar me borxhin e studentëve, të Wall Street Journal‘s Rebecca Ballhaus shkruan.
 • Një grup prej 23 shtetesh të udhëhequr nga Florida i thanë një gjykate federale se Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve i mungon fuqia për të mandatuar maskat në transport, Reuters raporton.
 • Moti ekstrem i lidhur me ndryshimet klimatike është përkeqësuar më shumë se gjysma e sëmundjeve infektive me të cilët njerëzit vijnë në kontakt në mbarë botën, sipas një studimi të publikuar dje në Ndryshimet klimatike të natyrës.

Amerika ka një krizë të vdekshmërisë së nënave. Shtytja e Biden synon ta ndryshojë këtë. (Nga Akilah Johnson l Washington Post)

Newsom mbështet ngritjen politike për abortin, armët dhe kujdesin shëndetësor (nga Angela Hart | Kaiser Health News)

Një vështrim i disa ilaçeve nën një kontroll të shtuar mes ndalimeve të abortit (Nga Frances Stead Sellers | Washington Post)

Faleminderit per leximin! Shihemi nesër.

Source link

Next Post

Leave a Reply

Your email address will not be published.

2 × two =

RECOMMENDED NEWS

FOLLOW US

BROWSE BY CATEGORIES

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.